«Бог створив людей різними, а Самюель Кольт урівняв їх у правах»

Чимало громадян задумувалися над тим – чи не стати їм власниками зброї. Однак не володіючи інформацією про процедуру оформлення дозвільних документів на зброю, людина часто не реалізує на практиці свої бажання. Тому ми вирішили зібрати в одному переліку усі дії, які необхідно буде виконати для придбання у власність мисливської, або ж спортивної зброї (іншої, по закону, в Україні для цивільних не передбачено).

Примітка 1: Якщо ви не психічно хвора людина, не маєте незнятої чи непогашеної судимості, та досягли 21 року, – ви можете придбати мисливську гладкоствольну зброю (наприклад «дробовик»). Якщо за вищенаведених умов ви вже досягли 25 років – можете придбати мисливську нарізну зброю (наприклад, виготовлену на основі автомата Калашникова). Для придбання будь-якої мисливської зброї не обов’язково бути мисливцем. Крім того, ви не зобов’язані пояснювати з якою метою купуєте собі зброю.

Примітка 2: Дозволи на зброю оформлюються у два етапи:

• Отримання дозволу на придбання зброї.

• Отримання дозволу на зберігання та носіння (після придбання зброї).

Далі наведено орієнтовну послідовність дій, які необхідно виконати для набуття у власність вогнепальної мисливської зброї.

1. Проходите курс навчання.

Навчання пов’язано з вивченням матеріальної частини зброї, правил поводження з нею та її застосування. Навчання поділяється на вивчення теоретичної частини та практичну стрільбу.

Після успішного проходження навчання отримаєте відповідну довідку. Послуга платна. Для прикладу, у Києві послуга надається у стрілкових тирах: «Ібіс» (вул.Гетьмана 27), «Динамо» (вул.Курська, 4).

2. Отримуєте медичну довідку.

Офіційно вона називається: медичний висновок лікувального закладу про відсутність протипоказань, які перешкоджають придбанню зброї (довідка за формою № 127/о).

Довідку можете одразу отримати у медичному закладі, який має право видачі таких довідок, наприклад лікарнях, які проводять профогляди (послуга прискорена, але дорожча; перелік закладів, які видають довідки можна знайти в інтернеті за пошуковим запитом «довідка форми №127/о», або зателефонувавши в лікувальні заклади у вашій місцевості).

З собою мати паспорт, дві фотокартки розміром 3х4. Послуга платна.

Для економії коштів можете спочатку самостійно отримати сертифікати з наркологічного та психоневрологічного диспансерів, а потім звернутися до лікувального закладу за місцем проживання для отримання вищевказаної довідки. В психоневрологічному диспансері у чоловіків можуть просити пред`явити військовий квиток. Послуга платна.

3. Купуєте металеву шафу для зберігання зброї та набоїв.

При придбання шафи враховуйте довжину зброї, а також те, що у шафі ви будете зберігати набої до неї. Також врахуйте, що можливо через деякий час ви придбаєте додаткові одиниці зброї, яку також потрібно буде зберігати в металевій шафі. Придбати металеву шафу можна у спеціалізованих магазинах, які торгують зброєю або сейфами, або у мережі будівельних супермаркетів.

4. Пройшовши курс навчання та отримавши медичну довідку, можна оформляти дозвіл на придбання вогнепальної зброї.

Для отримання дозволу на придбання:

— гладкоствольної зброї необхідно звернутися за місцем реєстрації або постійного проживання з заявою до дозвільної системи відповідного районного відділу міністерства внутрішніх справ (наприкінці статті в додатку наведено перелік дозвільних відділів);

— нарізної зброї необхідно звернутися до відділу дозвільної системи відповідного обласного управління міністерства внутрішніх справ (для жителів м.Києва – Відділ дозвільної системи УГБ ГУМВС України в місті Києві – вул. Єреванська, 18-а; тел. 561-28-30; 561-2-33; для жителів Київської області Відділ дозвільної системи УГБ ГУМВС України в Київській області – м. Вишневе, вул. Л.Українки, 35 тел. (04598) 5-58-43).

Послуга платна. Бланки заяв та квитанції на оплату послуг будуть видані при поданні документів. З собою взяти оригінал паспорту та його копію. Всі документи мати при собі також в оригіналах та копіях.

Зверніть увагу:

• якщо ваше фактичне проживання інше, ніж зазначене в паспорті, необхідно надати документ, що підтверджує фактичне місце проживання (договір оренди житлового приміщення, свідоцтво про право власності на житлове приміщення тощо).

• відповідно до останніх змін до Інструкції (яка регулює порядок отримання дозволу) для отримання дозволу на придбання зброї вам не потрібно надавати довідку про відсутність судимості. Перевірку здійснюють відповідні відділи дозвільної системи органів внутрішніх справ самостійно та безкоштовно.

За законом вичерпний перелік документів, необхідний для отримання дозволу на придбання зброї:

• заява щодо видачі дозволу на придбання зброї (зразок нададуть у відділі дозвільної системи);

• заповнена картка-заява (бланк нададуть у відділі дозвільної системи);

• медична довідка ф.№127/о (як отримати описано вище);

• довідка про проходження курсів поводження зі зброєю (як отримати описано вище);

• квитанція про сплату послуг (реквізити нададуть у відділі дозвільної системи);

• копія паспорту

За законом інших документів вимагати у вас не мають права.

Однак потрібно враховувати, що в деяких відділах дозвільної системи працівники міліції діють дещо по іншому. Наприклад, громадянину пропонують самостійно оформити і принести довідку про відсутність судимості.

Довідку про відсутність судимості можна самостійно оформити за декілька днів, і це значно може скоротити загальний час очікування на виготовлення дозволу на придбання мисливської зброї. Однак примусити вас до подання цього чи будь-якого іншого документу до відділу дозвільної системи не мають права. Отже, як реагувати на такі прохання – виконувати чи ні — обирати вам.

Крім того, деякі відділи дозвільної системи відразу просять надавати відразу також рапорт дільничного інспектора, договір страхування відповідальності та фотографії. Як оформлювати ці документи вказано далі. При цьому, за законом, ви маєте право подати ці документи не відразу, а вже пізніше, після придбання зброї. Знову ж таки, як реагувати на такі прохання – виконувати чи ні – обирати вам.

5. Під час розгляду ваших документів у відповідному відділі дозвільної системи до вас звернеться ваш дільничний інспектор, який перевіряє відсутність перешкод для оформлення вам дозволу на зброю. Зазвичай жодних проблем із перевіркою не виникає, якщо ви пред’явите дільничному інспектору папери, які будуть зібрані вами попередньо (пам’ятайте про необхідність копій) і продемонструєте, що володієте умовами для зберігання зброї (сейф чи металева шафа). Зверніть увагу, що кріпити металевий ящик або сейф для зберігання зброї до стіни або підлоги для громадян не обов’язково. Перевірка – безкоштовна.

6. Не довше ніж через місяць після подання документів вам мають видати дозвіл на придбання вогнепальної зброї. При отриманні дозволу з собою мати паспорт.

Термін дії дозволу на придбання зброї – 3 місяці (тобто протягом 3 місяців з дати видачі дозволу ви повинні обрати та купити зброю. Якщо зброя протягом цих 3 місяців не куплена, то дозвіл стане простроченим і придбати за ним зброю буде неможливо).

7. Для купівлі мисливської зброї ви із цим дозволом звертаєтеся до будь-якого магазину, який офіційно продає вогнепальну зброю. Продавець вписує в бланк дозволу відомості про придбану вами зброю, і одну частину дозволу залишає собі, а іншу видає вам.

При купівлі зброї з собою мати паспорт.

Примітка:

• якщо ви купуєте нарізну зброю, то деякі із торгівельних магазинів нададуть вам документи (протокол та довідку) про те, що із цієї зброї було зроблено експериментальні постріли і зразки куль та гільз передані на зберігання експертній службі МВС. Наявність таких документів зекономить вам у подальшому багато часу.

8. Укладаєте договір страхування відповідальності.

Офіційно він називається договір обов’язкового страхування цивільної відповідальності громадян України, які мають у власності чи іншому законному володінні зброю, за шкоду, яка може бути заподіяна третій особі. Звертаєтеся у будь-яку страхову компанію. Послуга платна (50-100 грн).

9. У десятиденний строк з моменту купівлі зброї ви звертаєтеся в той же відділ дозвільної системи, який видавав вам дозвіл на її придбання.

Подаєте до нього:

• заява щодо видачі дозволу на зберігання та носіння вогнепальної зброї (зразок нададуть у відділі дозвільної системи);

• дві фотокартки розміром 3 х 4 см;

• дублікат дозволу з відміткою магазину про продаж зброї (це та частина дозволу, яку заповнив продавець у магазині і віддав вам);

• квитанція про сплату послуг (реквізити нададуть у відділі дозвільної системи);

• договір страхування (як оформити вказано вище).

З собою мати паспорт.

Зверніть увагу:

• якщо продавець видав вам документи про проведення експериментальних пострілів із купленої нарізної зброї, ви подаєте також копії цих документів. Якщо продавець не надав вам документів про проведення експериментальних пострілів із нарізної зброї, вас направлять в експертний підрозділ МВС для їх отримання. Послуга платна.

10. Через певний час (орієнтовно тиждень-два) вам видадуть дозвіл на право зберігання та носіння вогнепальної зброї. При отриманні дозволу мати при собі паспорт. Після цього ви стаєте повноправним власником і користувачем вогнепальної зброї, можете зберігати її при собі, переносити чи перевозити, купувати набої.

11. Придбання набоїв до зброї здійснюється у будь-яких магазинах, що здійснюють їх продаж. При цьому ви пред’являєте дозвіл на право зберігання та носіння вогнепальної зброї. Кількість набоїв, які ви можете придбати не обмежується.

12. Корисні поради:

• допоки ви проходите навчання по зброї, займайтеся оформленням сертифікатів нарколога та психіатра і оформленням медичної довідки;

• відразу після початку оформлення документів, з’ясовуйте інформацію, яка буде вам необхідна надалі (адресу, номери телефонів, графіки прийому громадян вашого відділу дозвільної системи МВС).

• якщо працівники підрозділів МВС явно ускладнюють вищевказані процедури, натякають на те, що потрібно дати хабара за дозвіл, можна звертатися у відділи внутрішньої безпеки МВС, або прокуратури зі скаргами на їх дії.

13. Володіння зброєю може значно покращити шанси власника на виживання у багатьох ситуаціях. Однак потрібно розуміти, що сам по собі факт володіння зброєю не гарантує людині реальний стан безпеки.

Для прикладу. Людина, яка володіє автомобілем і вміє ним користуватися, отримує переваги для себе і може приносити користь іншим. Якщо ж людина володіє автомобілем, але зовсім не вміє ним користуватися, то автомобіль може перетворитися із засобу пересування на засіб створення проблем власнику та людям, які його оточують, або ж навіть стати смертельно небезпечним для власника.

Так само і зброя. Володійте нею. Вивчайте її. Розумійте її. І головне – тренуйтеся працювати зі зброєю. Тільки в такому випадку зброя зможе стати корисною для вас.

14. Для тих, хто хоче бути готовим відстоювати свої законні інтереси перед працівниками відділів дозвільної системи, радимо вивчити документ, яким повністю врегульовано як порядок видачі дозволів на зброю, так і порядок її зберігання, перевезення та використання:

Наказ МВС України №622 від 21.08.98 «Про затвердження Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів».

Перелік дозвільних відділів, де оформлюються документи на зброю.

Де купити зброю.

Поддержите сайт, не проходите мимо рекламы:

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.


4 + 5 =