Сама процедура отримання дозволу на нарізну зброю на території України дуже нагадує процедуру для гладкоствольної зброї, хоча існує ряд особливостей, спрямованих на посилення контролю над таким видом зброї. А регулюється вона наступними актами:
- постановою КМУ № 576 від 12.10.1992 року « Про дозвільну систему»;
- наказом МВС № 622 від 21.08.1998 року, що закріплює інструкцію, що стосується виробництва та використання вогнепальної, холодної та пневматичної зброї.
Згідно з наказом № 622, право на придбання мисливської нарізної зброї мають громадяни України, які досягли 25-річного віку. Кількість одиниць зброї, що знаходиться у власності однієї людини, не обмежена, але якщо вона перевищує три одиниці, то зберігатися зброя повинна в спеціально обладнаному місці, оснащеному охоронною сигналізацією.
Отримати дозвіл на придбання нарізної зброї можна тільки після вивчення матчастини по зброї, правил її використання, за підсумками якого проводиться залік.
Дозвіл на нарізну зброю складається з двох частин: дозвіл на придбання і дозвіл на носіння та зберігання.
Щоб отримати дозвіл на придбання, необхідно звернутися в територіальний відділ адміністративної служби міліції та надати інспектору наступні документи:
- клопотання на видачу дозволу, написане на ім’я начальника ОВС;
- заповнену заяву;
- довідка про здоров’я, в якій дається висновок про відсутність чинників, що перешкоджають використанню зброї;
- довідка про відсутність судимості;
- копія договору страхування;
- документ, що підтверджує проходження навчання по матчастині та правил застосування зброї;
- квитанція про оплату держмита.
Однією з особливостей дозволу на придбання, носіння та зберігання вогнепальної нарізної зброї є те, що воно підписується Міністром внутрішніх справ України, його заступниками, начальниками ГУ МВС.
Розмір плати за видачу дозволів встановлюється, згідно єдиного тарифу, затвердженого Постановою КМУ від 28.12.1995 р. № 1060, а саме:
- 3,40 – за надання консультації;
- 8,50 – за реєстрацію збройової одиниці;
- 8,50 – за оформлення документів.
Прийшовши отримувати дозвіл на придбання зброї, необхідно пред’явити паспорт або інший документ, що засвідчує особу.
Після придбання зброї її в обов’язковому порядку протягом 10 днів необхідно зареєструвати в ОВС для отримання дозволу на зберігання і носіння зброї, для цього подаються наступні документи:
- клопотання про видачу дозволу, написане на ім’я начальника ОВС;
- дублікат дозволу на придбання зброї, в якому є відмітка магазину про продану зброю, або інший документ, що підтверджує придбання зброї;
- три фото розміром 3х4;
- копія договору страхування, тільки якщо він не подавався під час отримання дозволу на придбання зброї;
- квитанція про оплату держмита.
Після закінчення терміну, необхідного для оформлення документів, заявнику необхідно звернутися в ОВС і забрати готове посвідчення.
Слід пам’ятати, що всі особи, які отримали дозвіл як на гладкоствольну, так і на нарізну зброю, ставляться на облік в системі МВС шляхом занесення відомостей про них в автоматизовану систему «Арсенал». На додаток до цього на кожного власника заводиться справа у відповідному відділі адміністративної служби міліції.
Відповідно до закону, існує можливість передачі зброї від одного власника іншому, при цьому всі документи оформляються в ОВС за місцем обліку зброї. Всі дані про минуле власника вписуються в дозвіл, при цьому його дублікат віддається новому власнику для реєстрації зброї за місцем проживання.