Ви вирішили долучитися до стрілецької спільноти? Починаєте оформляти документи на дозвіл? Обираєте свою першу гвинтівку?

Чудово! Адже саме для вас Українська школа снайпінгу підготувала десяток корисних порад, які полегшать нелегкий вибір.

 

1. Якщо обираєте першу гвинтівку, при тому з недорогих – ліпше купуйте нову зброю. Звичайно, на вторинному ринку також трапляються цікаві пропозиції, але… Дуже рідко хто продає задешево гарну кучну гвинтівку з мінімальним настрілом. Це так само, як з автомобілем – «нє біт, нє крашен, дєдушка раз в мєсяц єзділ за хлєбом в магазін». Звичайно, одна з тисячі може й бути саме такою, але жодних гарантій ви не матимете, які б там чудо-мішені не демонстрував вам її продавець. А будучи новачком, зробити повну перевірку і контрольний відстріл власноруч навряд чи вдасться. У той же час у виробника нових гвинтівок — є бодай вихідний контроль якості. Те ж саме стосується й оптики – краще беріть нову.
2. Пам’ятайте, що ви купуєте не просто гвинтівку, а комплекс: гвинтівка, приціл, набої. Не можна витратити увесь ваш бюджет на щось одне. З точки зору виробництва, оптичний приціл – то значно складніша конструкція, ніж «залізо» гвинтівки. Для доброї роботи він має поєднувати у собі якісну оптику та бездоганну прецезійну механіку, і до того ж усе це має працювати абсолютно надійно при механічних перевантаженнях від пострілу. Звичайно, приціл придбати значно простіше, ніж зброю, але наша вам порада – вкладіться один раз у дійсно якісний приціл, і він переживе навіть декілька стволів. Те саме стосується його кріплення – кілець чи кронштейну. Немає нічого гіршого, ніж марно спалити півсотні дорогих набоїв, доки не виявиться, що ослабли гайки кільця або розхиталася лінза усередині прицілу, і влучити у ціль годі й мріяти. Дешевий приціл від пневматики та благенькі китайські кільця – то шлях розчарувань. Уникайте їх.

 

3. Будь-яка нова бюджетна гвинтівка має свої вади. Їх неважко усунути, але про них варто пам’ятати при виборі. Отже, типові проблеми недорогих гвинтівок – це дешеві гнучкі ложі, важкий спуск та неприємно шкарубка робота затвору.
Але ложу можна і потрібно замінити на більш підходящу. Так само і спуск, хоча для початку можна попросити майстра спробувати полегшити та відполірувати штатний. А щодо плавності роботи затвору, то вона з’явиться вже після сотень двох-трьох пострілів, коли трошки пришліфується захисне покриття на затворі та ресівері. А до того часу можна побризкати його тефлоновим мастилом.

4. Якщо вагаєтесь, у якому калібрі брати – беріть у .308 Win, не помилитесь. Це класика, і навіть досвідчені стрільці звуть його «шкільною партою високоточника». Добрий вибір заводських набоїв, їх розумна вартість, відомі рецепти покращення кучності, майже довічний ресурс ствола, чимала потужність та далекобійність – хіба варто з самого початку бажати ще чогось? Не можна вчитися водінню автомобіля на гоночному боліді або всюдиході-амфібії. Тому – 308-й, і крок нарізів бажано 1:10.

 

5. При виборі гвинтівки звертайте увагу перш за все на її ствол. Огляньте уважно та прискіпливо ззовні, ретельно вивчіть дульний зріз – жодних пошкоджень та асиметрії тут бути не повинно. Зазирніть усередину, скільки зможете, за допомогою ліхтарика. Бороскоп вам, звичайно, не надасть жоден магазин, але якщо все ж побачите у стволі щось підозріле, спитайте у продавця. Частіше за все то просто бруд. Американці звикли купувати заводські гвинтівки як «донори» затвору і ресівера, у яких заводський ствол швидко замінюється на висококласний штучний, також міняється спуск, ложа, а сама затворна група доводиться до ідеалу. Але в наших умовах це складно, тому будете стріляти саме з того ствола, який придбаєте. Приділіть його вибору найбільшу увагу.

6. Для високоточної стрільби профіль ствола має бути товстий. Він повинен помітно відрізнятись від профілю мисливських стволів-»олівців», і нагадувати радше «лом з діркою». Така товщина – запорука кучної стрільби у швидкому темпі. Вам це знадобиться. Якщо є можливість, краще вибрати ствол з нержавійки, хоча для фабричних гвинтівок це радше рідкість. Надто блищить? Не біда, можна буде пофарбувати.  А от наявність долів на стволі (канелюр), хоча й прикрашає гвинтівку, проте на кучність може впливати лише негативно. Також не беріть хромований ствол, ця технологія захисту каналу ствола застаріла, використовується лише для масової армійської зброї і погано впливає на кучність.

 

7. Довжину ствола вибирайте на власний розсуд. Короткі та довгі стволи однакові за кучністю на близьких дистанціях, а їх максимальна дальнобійність для 308-го калібру буде відрізнятися лише на 100-150 метрів (700-850 м максимум впевненого влучання). Та й то це більше залежить від досвіду стрільця. А от у перевезенні, носінні та маніпуляціях довга і габаритна гвинтівка помітно дошкуляє, на відміну від короткого і більш компактного та легкого карабіну. Якщо в майбутньому зберетесь оснастити гвинтівку глушником – а рано чи пізно до цього приходять усі – беріть із максимально коротким стволом (16-20 дюймів). Довга гвинтівка, ще й подовжена глушником, виявиться тою іще кочергою – при мінімальних реальних перевагах перед короткою. І дуже бажано одразу ж знайти модель із різьбою на кінці. Потім нарізати її буде клопітно, хоча й можливо.
8. Щодо ложі. У дешевих гвинтівок в пластикових ложах ствол частенько не вивішений. Це погано для кучності, тому такі моделі можна брати лише у тому випадку, якщо точно знаєте, що будете міняти ложу на більш підходящу для високоточної стрільби.
Варто обов’язково пересвідчитись загодя, що для обраної моделі гвинтівок їх виробляють, і що вона не виявиться дорожчою за саму гвинтівку. Для Remington 700 вибір лож надзвичайно великий, для Savage менший, а от для Howa та Tikka, наприклад, доведеться добре пошукати. До речі, останнім часом із завозом лож в Україну досить сутужно, тому радимо одразу узяти з правильною. Якщо у обраної моделі від’ємний магазин – це плюс, але їх варто одразу придбати не менше 3-4. І бути морально готовим до проблем із подачею на перших порах, поки не призвичаїтесь до зброї.

9. При купівлі зверніть увагу на умови зберігання гвинтівки. Уважно огляньте всі металеві частини на наявність іржі, за найменшої підозри просіть продавця протерти мастилом. Поцікавтеся, як давно у продажу саме цей екземпляр, скільки часу він пролежав на складі. Серед рівноцінних обирайте «свіжіший», бо вам невідомо, наскільки відповідально зберігає високоточну зброю продавець.
До речі, чимало про це може сказати стан картонної коробки, з якої дістали гвинтівку – усі різкі повороти та підступні удари нелегкої збройової долі на ній дуже добре видно.
Не забудьте разом з гвинтівкою одразу придбати і набоїв, бо потім можете довго чекати виготовлення пластику чи книжечки «дозволу», а без нього їх вам не продадуть. А ще попросіть дати копію корінця «зеленки», із мокрою печаткою.

10. І останнє. Вибирайте лише ту зброю, що вам до душі. Не поспішайте з цим, але й не баріться. Побачили вашу мрію – не чекайте, доки її придбає інший. Дайте задаток чи оплатіть, а потім спокійно оформлюйте документи і дозвіл.
Якщо сподобалась одна модель, а продавець чи знайомий відмовляють на користь іншої – не слухайте. Беріть ту, що впала в око, радує душу і добре лежить в руках. Нехай поради залишаються просто порадами. Вибирати ж – тільки вам. Якщо прислухаєтесь перш за все до самого себе – не пожалкуєте, та й звертати не буде на кого. Тож вдалого вам вибору!

Поддержите сайт, не проходите мимо рекламы:

 

Добавить комментарий

2 + 9 =


Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

При наличии ссылок и мата комментарий не опубликуется без проверки администратором