Ім’я легендарного Михайла Калашникова міцно асоціюється з автоматом. Але і до його винаходу була зброя, яке прославила ім’я своїх творців. Портал gazeta.ua підготував ТОП-10 винахідників, чиє ім’я носить зброя.

 

Гвинтівка зі складним прізвищем

крнка

крнка2

Винахідник гвинтівки, яка змінила XIX століття, мав незвичне для нашого вуха прізвище – Крнка. Чех Сильвестр Крнка придумав однозарядну гвинтівку в 1849 році, а в 1850-му його зброю випробували, похвалили, але на озброєння не прийняли. Тоді вважалося, що така зброя непридатна для військового використання.

Але з 1860-х ситуація змінилася. Змінилася тактика – солдатам довелося стати більш самостійними, проявляти спритність і мати здатність приймати швидкі рішення.

Розсіяний ланцюг самостійних стрільців, звісно, вже не міг задовольнитися старими рушницями з гладким стволом, які необхідно після кожного пострілу заряджати спереду. Солдати, насамперед, потребували безвідмовних рушниць, які можна заряджати ззаду і в будь-якій позиції.

І вже в 1869-му році російський цар вирішив включити рушницю Крнки у екіпіровку російської війська. Можливо, саме з цієї причини досі деякі вважають Крнку російською. Незважаючи на те, що відразу після Росії на винахід Крнки звернули увагу й інші країни.

 

Від сівалки до кулемета

гатлинг

гатлинг2

Американець Річард Гатлінг став винахідником найпотужнішого кулемета, предки якого досі фігурують в голлівудських фільмах. В армії США використовують «онука» Гатлінга – шестиствольний Мініган.

Гатлінг, який за своє життя отримав безліч патентів, а найпершим винаходом якого була сівалка, прославився тим, що створив один із перших справжніх зразків кулемета, який робив більш ніж 700 пострілів в хвилину. Але сам Гатлінг називав свій винахід картечницею, в дію кулемет приводився мускульною силою – боєць обертав рукоятку, розганяючи стовбури до потрібних швидкостей.

Крім того, кулемет був оснащений гравітаційною системою подачі боєприпасів з магазину, який забезпечує автоматичну зарядку і постріл кожного стовбура при повороті блоку. Після своєї першої нетривалої появи в Американській Громадянській Війні, кулемет Гатлінга виявився куди більш ефективним в Іспано-Американській Війні, у свою чергу британці використовували його смертоносну силу в колоніальних війнах проти Зулусів в Південній Африці і Махдистів в Судані.

 

«Миротворець» Кольт

кольт

Семюел Кольт зовсім не був винахідником револьвера, однак саме він вперше замінив їхнє поштучне виробництво кваліфікованими зброярами на конвеєрне. Саме компанія Кольта ввела в масове виробництво таку зброю, як револьвер одиночної дії, більш відомий як «Миротворець» або Кольт 45. Спочатку «Миротворець» був розроблений для американської кавалерії, однак широкорму загалові він дістався за часів Дикого Заходу. За однією з версій, у шестизарядному кольті використовувалися патрони калібру 44-40 Вінчестер, тому ковбої могли використовувати однакові патрони як для своїх гвинтівок, так і для пістолетів.

 

Вінчестер

винчестер

винчестер2

Гвинтівка з трубчастим підствольним магазином, поздовжньо ковзаючим затвором і перезаряджена від важеля, розташованого під шийкою прикладу, розроблена і випущена в кінці 1850-х рр. американським винахідником Генрі на основі пістолета «Волканік» фірми «Сміт і Вессон». Але світову славу зброї приніс бізнесмен Олівер Вінчестер, який у 1864 році викупив підприємство Генрі і почав випускати гвинтівку під своїм ім’ям.

У 1866 році гвинтівка зазнала деяких змін в магазині – тепер він став наповнюватися через бічне віконце, а не з боку дула, як в початковому зразку. Правда, ємність магазину зменшилася з 15 патронів до 12, але при цьому прискорилося заряджання. З часом Вінчестер заснував зброярську компанію «Вінчестер армс компані».

 

Кулемет Максим

максим

Сер Хайрем Максим був американським винахідником, який емігрував до Європи. Серед його винаходів можна відзначити систему пожежогасіння та розробку літака з паровим двигуном, однак найбільший успіх отримало інше його творіння – повністю автоматичний кулемет «Максим».

Це зброя працює за принципом віддачі стовбура – його не потрібно було перезаряджати вручну, як кулемет Гатлінга. На відміну від останнього, сила віддачі у кулеметі «Максим» викидала порожній патрон і заряджала новий. Через свої явні переваги «Максим» виявився куди більш ефективним та надійним, ніж його зброї-конкуренти, тому в Першій Світовій Війні обидві протиборчі сторони використали саме цей вид зброї, який залишався в експлуатації аж до 1960-х років.

 

Винахідник пістолетів та кулеметів

браунинг

браунинг2

У 1904 році конструктор Джон Браунінг винаходить новий вид патрона .45 калібру з поліпшеною забійною силою. Ґрунтуючись на цій розробці, конструктор створює пістолет – М1911, який в 1911 році був узятий на озброєння. За десятиліття своєї служби М1911 не тільки здобув особливу повагу, але і вселив сильний страх. Лише пройшовши через 2 світові війни в Кореї і В’єтнамі, М1911 був замінений на 9-міліметрову «Беретту» М9. М1911 заслужив повагу за свою точність і надійність, і, незважаючи на вдвічі більшу місткість магазину «Беретти», а також меншу ймовірність випадкового пострілу, багато людей як і раніше віддають перевагу саме М1911.

Ще одним значним внеском Джона Браунінга у розвиток бойової техніки став винахід найвизначнішого кулемета, коли-небудь створеного людиною. Сконструйований на завершальній стадії Першої Світової Війни, М2 спочатку був оснащений водяною системою охолодження, яка згодом змінилася повітряною, що вимагало заміни стовбура на більш важкий. «Полтинник» — досить громіздка зброя, (близько 40 кілограм), однак снаряд калібру .50 вистрілює з енергією, що перевищує енергію звичайної кулі в 4 рази. Такий снаряд пробиває дюйм сталевої броні і смертельний при попаданні з відстані двох кілометрів. М2 досі актуальний, крім того сама модель не зазнала ніяких корінних змін.

Всього ж за 71 рік свого життя Джон Мозес Браунінг створив 37 моделей нарізної зброї та 18 – гладкоствольної!

 

Братський револьвер

нагани

Знаменитий револьвер розробили брати Еміль і Леон Нагани з Бельгії. Перший револьвер оригінальної конструкції старший брат Еміль представив на випробування бельгійському військовому відомству, і він був прийнятий на озброєння в якості офіцерської та унтер-офіцерського зброї під назвою «револьвер моделі 1878 року». Було випущено декілька модифікацій револьвера різних калібрів і довжини стовбура.

Незабаром Еміль Наган в результаті хвороби майже повністю втратив зір і основні роботи з удосконалення конструкції завершував Леон Наган.

 

Маузер

маузер маузер2

Ще одна розробка братів, але на цей раз з Німеччини. Брати Петер Пауль і Вільгельм Маузери володіли компанією, яка виробляла стрілецьку зброю (переважно гвинтівки).

У 1871 році брати створюють однозарядну гвинтівку під 11-мм патрон, продемонстровану в Прусській Королівській стрілецькій школі в Шпандау, і вона приймається на озброєння як Gewehr 1871.

Що стосується легендарного пістолета, оспіваного Маяковським, до його створення брати встигли створити револьвер «Зіг-Заг», а в 1896 році був розроблений самозарядний пістолет моделі Mauser C96, що став, завдяки кіно і літературі, невід’ємною частиною образу чекіста або комісара епохи громадянської війни в Росії.

Всього ж було створено 15 моделей гвинтівок, вісім моделей пістолетів, три кулемети і шість автоматів.

 

Берданка

бердан бердан2

Гвинтівка Бердана № 1 була розроблена американським полковником, героєм Громадянської війни в США Хайремом Берданом і вдосконалена російськими полковником Горловим і поручиком Гуниусом. Вона мала відкидний затвор з курком прямого ходу.

Була взята на озброєння російської армії в 1868 році як «стрілецька гвинтівка».

 

Гвинтівка Мосіна

мосин мосина

Артилерист Мосін був посланий на Тульський збройовий завод в 1875 році, де розробив свої перші магазинні гвинтівки. Так, він удосконалив гвинтівку Бердана, прилаштувавши до неї магазин на вісім патронів. 16 квітня 1891 року був затверджений зразок гвинтівки, основу якої розробив Мосін. Первісна її назва була «Руська трилінійна гвинтівка зразка 1891 року».

Прослужила гвинтівка аж до кінця Великої Вітчизняної війни, хоча й модернізувалася кілька разів.

Поддержите сайт, не проходите мимо рекламы:

 

Добавить комментарий

1 + 8 =


Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

При наличии ссылок и мата комментарий не опубликуется без проверки администратором