Сьогодні військовослужбовців навчають майже всього того, що раніше входило в систему навчання бійців спеціальних підрозділів, розвідників

Уже понад півтора року тривають бойові дії на Сході України. За цей час наші Збройні Сили пройшли шлях від «паперового» війська до одного з найбільш боєздатних на континенті. Військо підсилили новими та модернізованими зразками техніки, а головне — наші бійці набули чималий досвід ведення бойових дій у війнах сучасності. З огляду на це, неабияких змін зазнала система підготовки нашого солдата.

ато

У цьому наш кореспондент переконався під час відрядження до 169-го навчального центру Сухопутних військ ЗС України («Десна»).

— Майже на кожному практичному занятті ми відпрацьовуємо те, що наші військовослужбовці пройшли в зоні АТО. Досвід війни на Донбасі враховано при складанні нових навчальних програм. Вже є зміни до курсу стрільб, значно більше уваги приділяємо психологічній підготовці. І не на лекціях, а все більше на практичних заняттях, — розповів заступник начальника центру по роботі з особовим складом полковник Володимир Оленчук. — Передавати бойовий досвід у «Десні» є кому. Адже через війну на Донбасі пройшло вже понад 80% постійного складу навчального центру. До речі, навчальна база «Десни» дозволяє готувати військових майже за 135-ма спеціальностями.

Тож зараз у 169-му навчальному центрі військовослужбовців насамперед навчають уміло поводитися у бойовій обстановці. Бійці, окрім обкатування танками із виконанням холостих пострілів, постійно тренуються на психологічній смузі. Її повинен пройти у складі групи кожен військовослужбовець незалежно від спеціальності й при цьому вкластися у встановлений норматив.

Такі заняття допомагають виробити стійкість до стресових ситуацій і здатність подолати паніку. Під час виконання вправи кожен має перелізти через паркан, пройти по зруйнованому мосту, пролізти по підземному переходу, проповзти через трубу, вразити саперною лопаткою умовного противника, пройти завал, проповзти під колючим дротом, пройти зруйновану будівлю та надати медичну допомогу товаришу тощо. Зважаючи на те, що все це потрібно робити на час, в умовах сильного задимлення, звукових ефектів і з автоматом, який ускладнює пересування, проходження смуги — завдання не з легких.

Назвати подолання такої смуги чимсь новим не можна, оскільки в радянський час вони були в багатьох «учебках». Та на тренуванні на них наголосу не робили.

Докорінно змінилися і вправи з вогневої підготовки. Якщо раніше все зводилося до стрільби з автомата чи пістолета з місця по нерухомих цілях, то зараз військовослужбовці навчаються діяти в русі та у складі груп. При цьому на стрільби відводиться значно більше часу.

— Сьогодні практично всіх військовослужбовців навчають майже всього того, що раніше входило в систему навчання бійців спеціальних підрозділів, розвідників, — розповів начальник групи навчального відділу підполковник Олександр Цвєтков. — Військовослужбовці в навчальному центрі вчаться стріляти з усіх видів стрілецької зброї — пістолета Макарова, автомата Калашникова, РПК, ПК, снайперської гвинтівки Драгунова, гранатометів РПГ-7В і АГС-17. При цьому, як вже згадувалося вище, не «для звіту», а з урахуванням різних ситуацій, які можуть виникнути на полі бою.

Більшість вправ також є або новими, або такими, що раніше не виконувалися в повному обсязі. Наприклад, стрільба з АК-74 з борту автомобіля. Військовослужбовець застрибує в кузов вантажівки. Спочатку стріляє з борту одиночними, згодом лежачи під автомобілем — чергами, а потім з коліна. А насамкінець кидає у бік умовного противника гранату.

Ще одна нова вправа — «вогнева карусель». Чотири військовослужбовці рухаються один за одним, а і з різних напрямків раптово починають з’являтися мішені. Перший, відстрілявши боєкомплект, відходить, його змінює другий і так далі. Таким чином стрільба є безперервною. Завдання військовослужбовців — швидко зорієнтуватися, оцінити тактичну обстановку та знищити умовного противника. Під час цих занять підрозділ набуває навички виконання завдань малими групами. Таким чином збільшується маневреність підрозділу.

— Також військовослужбовці відпрацьовують вправи стрільб з броні та з під неї, з люків тощо. Це раніше взагалі не проводилося, — продовжив підполковник Олександр Цвєтков. — При цьому всі дії вони відпрацьовують до автоматизму. Адже вміння швидко скинути автомат і прицілитися потребує неабияких тренувань. І різниця між вогнем «за напрямом» і «прицільним» дуже велика.

Дещо по-новому в «Десні» навчатимуть і снайперів. Як розповів заступник командира батальйону 300-го навчального танкового полку майор Микола Кудря, раніше система підготовки снайперів у

ЗС України була стандартизованою на основі радянських настанов, де основним завданням снайпера була підтримка піхоти. Навчали стріляти переважно на короткі дистанції до 400–500 метрів, використовуючи наявну оптику. Та як показав досвід антитерористичної операції, снайперам часто доводиться діяти не поодинці чи парами, а у складі груп.

Тож нині, окрім уміння влучно стріляти, швидко орієнтуватися на місцевості, маскуватися та вибирати маршрут, снайперів навчатимуть діяти у складі таких груп. Для цього на полігоні вже фактично завершене обладнання спеціальної навчально-матеріальної бази. Там є не тільки ділянки для стрільби на відстань до 800 метрів, а також обладнане місце для відпрацювання дій у місті.

— До складу групи входитимуть два снайпери (один із них — командир відділення), стрілець, водій-стрілець і кулеметник. Як показав досвід, дії таких груп є дуже ефективними — розповів майор Микола Кудря. — Отримавши завдання, вони вирушають у визначений район, виконують його і повертаються на базу.

За словами офіцера, зараз основне завдання — це провести відповідний професійний відбір кандидатів та сформувати ці групи. Адже, як показує практика, людина може не надто добре стріляти із снайперської гвинтівки, проте відмінно вправлятися з автоматом та кулеметом. І бажано, щоб до складу групи входили військовослужбовці з одного підрозділу. Адже це значно скоротить час на їхню підготовку, і після навчання такі групи не доведеться «розбивати».

Словом, нині підготовка військовослужбовців Збройних Сил України зазнала суттєвих змін. Бійці навчаються діяти не за радянськими книжками, а як того вимагає швидкоплинність сучасних бойових дій.

Роман ВУС, Народна Армія

Поддержите сайт, не проходите мимо рекламы:

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.


5 + 7 =