Фахівці Національного інституту стратегічних досліджень при Президентові України порівнюють повернення Донбасу та Криму зі спринтерською та стаєрською дистанціями. При цьому жодні марафони виключені, адже в часових межах вони означатимуть — «ніколи»

Вирішення цих нагальних питань залежить не тільки від України або тих, хто проживає на її окупованих територіях.

5426_p_03_img_0001

— Не можна забувати, що Україна вмонтована у геопростір та втягнута у збройний конфлікт. На превеликий жаль, на строки повернення та відродження Донбасу і Криму безпосередньо впливають рішення, що приймаються у Кремлі, — зазначив директор Національного інституту стратегічних досліджень, доктор технічних наук, професор, академік НАН України Володимир Горбулін, презентуючи монографію «Донбас і Крим: ціна повернення», підготовлену науковцями інституту. При цьому чимало експертів та політологів переконані, що Донбас та Крим не мають майбутнього в Росії. Це добре розуміє й сама Росія. Доводиться чекати, що це зрозуміють і жителі окупованих територій.

— Але допоки на окупованих територіях знаходяться російська окупаційна армія, спецслужби та маріонетковий режим, повернення цих територій неможливе, — зазначає Володимир Горбулін. — Тому на сьогодні всі зусилля мають бути зосереджені на головному напрямі — змусити Росію піти з Донбасу та Криму.

За підрахунками фахівців, збитки від анексії Криму перевищили 1 трлн 200 млрд гривень. У Криму залишилися великі промислові підприємства, значна частка виноробної галузі, риболовецького флоту, великих втрат зазнали банківська та наукова сфери, оборонно-промисловий комплекс тощо. За час неоголошеної війни Україна втратила близько 20% економічного потенціалу. Тільки енергетичний комплекс України, що традиційно використовує вугілля з Донбасу, втратив половину шахт. На підконтрольній Україні території працюють лише 24 зі 150 шахт. Постраждала і транспортна інфраструктура, що становить близько 5 млрд гривень збитків.

Крім того, дуже болючою стала втрата контролю над понад 400 км ділянки державного кордону з РФ, через який сьогодні на окуповані території з Росії йдуть основні потоки експорту і бойовиків, і зброї.

На переконання фахівців інституту, повернення під контроль України нині окупованих територій Донбасу може відбуватися за трьома базовими сценаріями, які мають умовні назви «хорватський», «молдавський» та «німецький». Перший, жорсткий, сценарій передбачає відсутність будь-яких компромісів з окупантами та звільнення окупованих територій у ході силової операції. Серед позитивних результатів такого сценарію фахівці відзначають реальну військову перемогу над агресором, можливість притягнення до відповідальності винних за скоєне осіб та встановлення своїх правил на звільнених територіях.

— Негативними наслідками можуть стати витрати на відновлення регіонів, різке загострення відносин з Росією та можлива втрата підтримки всіх союзників України, — зазначає Володимир Горбулін.

Наступний, «молдавський», сценарій можливий як результат компромісу з маріонетковим режимом, коли відбувається його часткова легалізація, встановлюються правила співіснування і занурення в нескінченний процес зближення сторін у численних переговорних форматах.

— У цьому випадку військові дії справді можуть бути зупинені. Таке рішення буде вітатися і Європейським Союзом, і США, і Росією. І навіть можна очікувати фінансової допомоги на відновлення Донбасу, зокрема від Франції та Німеччини, — зазначив директор НІСД. Однак, на переконання експертів, у цьому випадку конфлікт насправді може перетворитися на внутрішньоукраїнський та спричинити внутрішньополітичну кризу влади.

За третім варіантом, «німецьким», Україна об’єднується волею народу в результаті переосмислення причин розколу і набуття спільних цінностей, відновлення політичної та культурної єдності, що створює серйозні передумови для переговорного процесу щодо Криму. Проте фахівці зазначають, що реалізація схожого сценарію в Німеччині тривала майже півстоліття, але в Україні це може відбутися значно швидше.

Повернення окупованого Криму до складу України також цілком можливе. Зокрема, експерти пропонують чотири сценарії реалізації цього проекту.

— Часто ми сприймаємо втрату Криму доволі емоційно. Однак для того, щоб наші дії заради його повернення були спрямовані на досягнення реального результату, вони мають бути раціональними, — зазначив Володимир Горбулін.

Перший сценарій — «реконкіста» або відновлення територіальної цілісності військовим методом.

— Зараз цей сценарій видається малореалістичним через явну військову перевагу Росії. Але за декілька років ситуація може змінитися. Тим паче варто пам’ятати, що потужний військовий потенціал Росії на півострові фактично не має тилу, отже, вразливий, — заявив директор інституту.

Другий сценарій — «народна війна». На думку експертів, на сьогодні цей сценарій, з огляду на блокаду Криму з боку активістів, вже має часткову реалізацію. При цьому основну роль може відіграти громадська дипломатія й активність громадян на всій території України.

— Суспільство повинно усвідомити необхідність повернення Криму та мати впевненість, що цього можна досягнути, — наголошують автори монографії.

Третій сценарій — «мирна реінтеграція через демонстрацію власного позитивного прикладу». Зокрема, йдеться про зростання добробуту жителів материкової України, що змусить жителів Криму принаймні задуматися про повернення до України. Адже анексію Криму ніхто й ніколи не визнає, тож жодних об’єктивних передумов для покращення там економічної ситуації просто немає.

Четвертий сценарій — «дипломатична реінтеграція».

— Пошук цього сценарію — за столом переговорів на найвищих рівнях світової політики, — зазначив Горбулін. — Рішення кримського питання лежить у площині довгострокових стратегій.

На переконання фахівців, Україна — не перша країна, яка в результаті військової агресії втратила частину своєї території. Однак історія знає і чимало прикладів повернення раніше втрачених територій у лоно материнських держав.

Вадим КОВАЛЬОВ

Поддержите сайт, не проходите мимо рекламы:

 

Добавить комментарий

5 + 5 =


Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

При наличии ссылок и мата комментарий не опубликуется без проверки администратором